Чука (Брезница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° СГШ; 21.22639° ИГД / 41.73667; 21.22639Координати: 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° СГШ; 21.22639° ИГД / 41.73667; 21.22639
Основни податоци
Место Брезница
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Брезница. Претставува градиште од средниот век.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен