Кале (Самоков)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°41′0″N 21°8′39″E / 41.68333° СГШ; 21.14417° ИГД / 41.68333; 21.14417Координати: 41°41′0″N 21°8′39″E / 41.68333° СГШ; 21.14417° ИГД / 41.68333; 21.14417
Основни податоци
Место Самоков
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Самоков. Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, каде се издига висок рид со доминантна местоположба. На врвот со зарамнет простор, кој зафаќа површина од 100 × 80 м, се гледаат темели од одбранбен бедем граден од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069