Св. Богородица (Модриште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°38′12.36″N 21°14′33.54″E / 41.6367667° СГШ; 21.2426500° ИГД / 41.6367667; 21.2426500Координати: 41°38′12.36″N 21°14′33.54″E / 41.6367667° СГШ; 21.2426500° ИГД / 41.6367667; 21.2426500
Основни податоци
Место Модриште
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Модриште. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на влезот од селото веднаш до Треска. Наоѓалиштето всушност се темелите на самата црква „Св. Атанасиј“ која е заштитена со закон.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069