Во Селото (Модриште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° N; 21.24333° E / 41.64000; 21.24333Координати: 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° N; 21.24333° E / 41.64000; 21.24333
Основни податоци
Име Во Селото
Место Модриште
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во поречкото село Модриште. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во самото село, односно при изградбата на селските куќи се откриени темели од стари објекти и повеќе питоси. Некрополата е констатирана на источната периферија на селото, каде што се откриени неколку гробови градени од големи камени плочи. Исто така, во селото се пронајдени и повеќе монети кои се чуваат кај жителите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069