На Тумба (Близанско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Тумба
археолошко наоѓалиште
На Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
На Тумба
На Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278Координати: 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278
Основни податоци
Име На Тумба
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

На Тумба е археолошки локалитет во поречкото село Близанско. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време.[1] Потекнува од некаде помеѓу V и VI век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен