Потпетрушка (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Потпетрушка
археолошко наоѓалиште
Потпетрушка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Потпетрушка
Потпетрушка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056Координати: 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056
Основни податоци
Име Потпетрушка
Место Здуње, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште

Период ран среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Потпетрушка е археолошки локалитет во поречкото село Здуње. Локалитетот претставува светилиште - испосничка ќелија од раниот среден век. Се наоѓа на западниот раб од ридот Куклојца, каде по целата западна должина се наоѓаат поголем број на непристапни пештери над десниот брег на река Треска. Во една од пештерите на влезот се наоѓа ѕид во малтерна техника, а внатре една просторија во која живееле монаси – калуѓери кои припаѓале на црквата „Св. Недела“ која се наоѓа на 1 km северно од оваа пештера.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069