Оча (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оча
археолошко наоѓалиште
Оча is located in Археолошки локалитет во Македонија
Оча
Оча
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056Координати: 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056
Основни податоци
Име Оча
Место Здуње, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период ран среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Очаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Здуње. Претставува некропола од раниот среден век. Се наоѓа во доножјето на тврдината Градец, недалеку од вливот на реката Оча во езерото Козјак на Треска. Потекнува некаде од VI век. Според истражувањата во 1998 година било константирано дека при обработката на нивите во целост е уништена оваа некропола со исклучок на една гробна конструкција во облик на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069