Старо Село (Томино Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°37′47″N 21°9′2″E / 41.62972° N; 21.15056° E / 41.62972; 21.15056Координати: 41°37′47″N 21°9′2″E / 41.62972° N; 21.15056° E / 41.62972; 21.15056
Основни податоци
Име Старо Село
Место Томино Село
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во поречкото село Томино Село. Претставува некропола од доцноантичко време . Се наоѓа на место помеѓу Томино Село и Сушица, каде по површината се среќаваат грамади од градежен материјал. Според кажувањето на жителите, на ова место се најдени монети кои се сопственост на месен жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069