Грамадиште (Ковче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамадиште
археолошко наоѓалиште
Грамадиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамадиште
Грамадиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°39′45″N 21°10′23″E / 41.66250° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.66250; 21.17306Координати: 41°39′45″N 21°10′23″E / 41.66250° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.66250; 21.17306
Основни податоци
Име Грамадиште
Место Ковче
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамадиште е археолошки локалитет во поречкото село Ковче. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на 2 km јужно од селото, на голема површина од високата тераса што се издига на левиот брег на Мала Река), каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Видливи се и големи грамади од градежен материјал. На источниот крај на локалитетот се откриени неколку гробови градени од големи камени плочи, со различна ориентација. Најдени се и неколку монети кои се чуваат кај човек од истото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069