Латински Гробишта (Латово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латински Гробишта
археолошко наоѓалиште
Латински Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латински Гробишта
Латински Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′17″N 21°10′9″E / 41.48806° СГШ; 21.16917° ИГД / 41.48806; 21.16917Координати: 41°29′17″N 21°10′9″E / 41.48806° СГШ; 21.16917° ИГД / 41.48806; 21.16917
Основни податоци
Име Латински Гробишта
Место Латово
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латински Гробишта е археолошки локалитет во поречкото село Латово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во близината на локалитетот Гладница, на десниот брег на Голема Река (Треска), каде при обработувањето на земјата села¬ните откриле гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069