Мал Рид (Ореовец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мал Рид
археолошко наоѓалиште
Мал Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мал Рид
Мал Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′44″N 21°07′49″E / 41.49556° СГШ; 21.13028° ИГД / 41.49556; 21.13028Координати: 41°29′44″N 21°07′49″E / 41.49556° СГШ; 21.13028° ИГД / 41.49556; 21.13028
Основни податоци
Име Мал Рид
Место Ореовец (Порече)
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мал Рид е археолошки локалитет во поречкото село Ореовец. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069