Варница (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варница
археолошко наоѓалиште
Варница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Варница
Варница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Име Варница
Место Белица, Поречко
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Варница е археолошки локалитет во поречкото село Белица. Локалитетот претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на еден мал простор што се наоѓа на 3 km јужно од селото, каде се гледаат контури на десетина гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток - запад. Во некои од отворените гробови биле пронајдени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - градиште од доцноантичкото време;
  • Миткороен - утврдена населба од доцноантичкото време;
  • Ридот - населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
  • Столоватец - градиште од доцноримско време;
  • Глибовец - кастел од доцноантичкото време;
  • Аништа - некропола од средниот век;
  • Влак - некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069