Рамниште (Драгов Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамниште
археолошко наоѓалиште
Рамниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рамниште
Рамниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°36′9″N 21°13′5″E / 41.60250° СГШ; 21.21806° ИГД / 41.60250; 21.21806Координати: 41°36′9″N 21°13′5″E / 41.60250° СГШ; 21.21806° ИГД / 41.60250; 21.21806
Основни податоци
Име Рамниште
Место Драгов Дол
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рамниште е археолошки локалитет во поречкото село Драгов Дол. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 3 km источно од селото, на висок рид со зарамнето плато, каде по површината на нивите се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. При обработувањето на земјата се најдени и неколку византиски монети кои ги чува жител на село Белица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069