Селиште (Близанско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° N; 21.16278° E / 41.75889; 21.16278Координати: 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° N; 21.16278° E / 41.75889; 21.16278
Основни податоци
Име Селиште
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Близанско. Претставува населба од средниот век.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен