Градиште (Тажево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917Координати: 41°43′18″N 21°14′57″E / 41.72167° СГШ; 21.24917° ИГД / 41.72167; 21.24917
Основни податоци
Место Тажево
Општина Македонски Брод
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Тажево. Претставува градиште од средниот век. Откриен е за време на археолошките испитувања кога се градела акумулацијата Козјак.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]