Тажево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тажево
Тажево се наоѓа во Republic of Macedonia
Тажево
Местоположба на Тажево во Македонија
Координати 41°43′18″ СГШ 21°14′57″ ИГД / 
Општина Општина Македонски Брод
Население 7 жит.
(поп. 2002)


Тажево е село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Жителите на село Тажево биле населени од друго село, Попои Куќи, кое денес не постои. Тоа село постојано било напаѓано и ограбувано од Турците, па така еден ден група Турци почнале да го оргабуваат и им ја зеле цела стока, па локалното население останало без ништо и било принудено да се пресели на друго место. Името на селото го добило по тоа што луѓето кога бегале од Попои Куќи и се населувале на друго место, многу тажеле, па од самите жители го нарекле – Тажево. (Според Марко Цепенков)

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Тажево имало 215 жители, сите Македонци.[1]

По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Тажео имало 200 Македонци патријаршисти.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле само 7 жители, сите Македонци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 215[1] 200[2] 233 258 248 218 87 23 24 7

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[5][6]
 • Градиште - градиште од среден век;
 • Брчка - населба и некропола од римско време;
 • Селиште - населба и црква од среден век;

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборно место бр. 0269 според Државната изборна комисија, кое е сместено во приватна просторија.[7]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место бил запишан вкупно 1 гласач.[8]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.258.
 2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.156-157.
 3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 5. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
 6. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен
 7. „Описи на ИМ“. http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html. посет. 16 октомври 2017 г. 
 8. „Локални избори 2017“. https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=51&ps=325#. посет. 16 октомври 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]