Прејди на содржината

Старо Село (Порече)

Координати: 41°38′01″N 21°12′26″E / 41.63361° СГШ; 21.20722° ИГД / 41.63361; 21.20722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село
Старо Село во рамките на Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Старо Село на карта

Карта

Координати 41°38′01″N 21°12′26″E / 41.63361° СГШ; 21.20722° ИГД / 41.63361; 21.20722
Регион  Југозападен
Општина  Македонски Брод
Област Долно Порече
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 6533
Повик. бр. 045
Шифра на КО
Надм. вис. 730 м
Старо Село на општинската карта

Атарот на Старо Село во рамките на општината
Старо Село на Ризницата

Старо Село — село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод. Денес нема жители.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долно Порече, во западното подножје на планината Даутица. Оддалечено е 23,5 километри од градот Македонски Брод.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
194878—    
19530−100.0%
196100.00%
197165—    
198123−64.6%
ГодинаНас.±%
199110−56.5%
19947−30.0%
20020−100.0%
202100.00%

Во пописните години 1953 и 1961 година, бројот на населението е вклучено во вкупното население на селото Долни Манастирец.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 336 320 78 0 0 65 23 10 7 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во склоп на избирачкото место бр. 0244 според Државната изборна комисија, кое ги опфаќа селата Долни Манастирец и Старо Село, кое е сместено во Селскиот дом во Долни Манастирец.[6]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 102 гласачи.[7] На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 99 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 16 октомври 2017.
  7. „Локални избори 2017“. Архивирано од изворникот на 2020-05-29. Посетено на 16 октомври 2017.
  8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 5 мај 2019. Посетено на 5 мај 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]