Прејди на содржината

Барбарос

Координати: 41°30′29″N 21°16′27″E / 41.50806° СГШ; 21.27417° ИГД / 41.50806; 21.27417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбарос

Единствениот остаток од селото Барбарос

Барбарос во рамките на Македонија
Барбарос
Местоположба на Барбарос во Македонија
Барбарос на карта

Карта

Координати 41°30′29″N 21°16′27″E / 41.50806° СГШ; 21.27417° ИГД / 41.50806; 21.27417
Регион  Југозападен
Општина  Македонски Брод
Област Порече
Население 0[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Пошт. бр. 6535
Повик. бр. 045
Шифра на КО
Надм. вис. 905 м
Барбарос на општинската карта

Атарот на Барбарос во рамките на општината
Барбарос на Ризницата

Барбарос (познато и како Барбарас) — поранешно село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод. Селото повеќе не постои, а од него се останати само остатоци.

Селото се наоѓало близу месноста Барбарос, кај истоимениот превој на патот Македонски Брод-Прилеп, при преминот од Порече кон Прилепското Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Барбарос било село во Поречката нахија на Кичевската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото имало 6 домаќинства со 25 христијани (Македонци).[3]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Барбарос имало 62 жители, сите Македонци.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Барбарос имало 40 жители.[5]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Барбарос се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 6 куќи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[7]
  • Кула — населба и кастел од средниот век;

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 2 септември 2017.
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 74-75.
  4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 247.
  5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 148-149.
  6. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 21.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]