Белица (Порече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот Белица видете на појаснителната страница
Белица
Belica6.jpg

Стари куќи во Белица

Белица се наоѓа во Македонија
Белица
Местоположба на Белица во Македонија
Координати 41°40′33″ СГШ 21°18′15″ ИГД / 
Општина Општина Македонски Брод
Население 106 жит.
Commons-logo.svg Белица на Ризницата

Белица се наоѓа во Поречката област, во подножјето на планинскиот масив Мокра Планина (Даутица, Јакупица и Караџица) на надморска височина од 600 до 680 метри . Во овој предел се наоѓаат изворите на најубавата река во Македонија, реката Белешница, која преставува најголема притока на реката Треска. Во околината на селото има неколку подземни пештери кои изобилуваат со внатрешна пештерска кореогафија, како што се пештерите: Момичак, Лапарница и Гулубарница. Селото се дели на Долна Белица и Горна Белица. Горна Белица е составена од неколку мала.

Историja[уреди | уреди извор]

Белица во минатото се викала Виниче но поради некоја болест населението во него изумрело. Подоцна Белица настанала со доселување од неколку села, како од селата: Бенче, Рамне и еден мал дел од Локвица. За името Белица постојат две теории, едната вели дека поради белата-бистрата река се нарекло Белица, а додека другата теорија вели дека село е наречено по легендата за некоја девојка Белаица, која во тој период требало да се потурчи, таа не го прифатила тоа и се фрлила во реката и по тоа селото и реката го носат името Белица.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 108 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 108
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви[2]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[3]
 • Варница - некропола од доцноантичкото време;
 • Кале - градиште од доцноантичкото време;
 • Миткороен - утврдена населба од доцноантичкото време;
 • Ридот - населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
 • Столоватец - градиште од доцноримско време;
 • Глибовец - кастел од доцноантичкото време;
 • Аништа - некропола од средниот век;
 • Влак - некропола од средниот век;
Пештери
 • Голубарник - позната е по специфичните лилјаци, уникатниот бисер и загадочниот човечки череп;
 • Лапарник - според категоризацијата на пештерите во Македонија, оваа пештера спаѓа во групата на забележителни пештери;
 • Момичек - важи за една од наколоритните пештери во Македонија.

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 2. „БРОДСКО АРХИЈЕРЕЈСКО НАМЕСНИШТВО  » Манастиречка парохија“ (на македонски). Дебарско-кичевска епархија. http://www.dke.org.mk/namesnistva/brodsko.asp#02_manastirecka_parohija. конс. 31 март 2010 г. 
 3. „Археолошка карта на Република Македонија“, Том 2, издание на МАНУ, Скопје, 1996.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]