Белица (Караџичка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Белица (река))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белица
Река Белица пред вливот во Треска.jpg
Белица пред вливот во реката Треска
Други имињаБеличка Река
Белешничка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
СелоБелица
Слив
Главен изворКараџица
УстиеТреска
41°40′43″N 21°15′6″E / 41.67861° N; 21.25167° E / 41.67861; 21.25167Координати: 41°40′43″N 21°15′6″E / 41.67861° N; 21.25167° E / 41.67861; 21.25167
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море
Физички особености
Должина5 км

Белица — река која извира во подножјето на планината Караџица. Поминува низ истоименото село и на крајот се влива во реката Треска.[1]

Реката е долга 5 километри. Воедно, претставува најкратка и најполноводна река во Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]