Сланска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сланска Река
Дреновска Река
Сланштица
Соленица[1]
Сланштица (Сланска Река) 06.jpg
Средното течение на реката помеѓу селата Дреново и Сланско
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
СелаДреново, Сланско
Физички особености
Извор 
 • местоБушева Планина
 • надм. вис.1.300 м
Устие 
 • место
Треска кај Македонски Брод
 • координати
41°29′52″N 21°13′56″E / 41.49778° СГШ; 21.23222° ИГД / 41.49778; 21.23222Координати: 41°29′52″N 21°13′56″E / 41.49778° СГШ; 21.23222° ИГД / 41.49778; 21.23222
 • надморска височина
650 м
Должина10,2 км
Големина на сливот36,45 км2
Особености на сливот
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Сланска Река (во горниот тек позната како Дреновска Река) — река која извира на северните падини на Бушева Планина, на надморска височина од 1.300 метри. Поминува низ селото Дреново, каде што е позната и како Дреновска Река, а потоа и покрај селото Сланско, за на крајот да се влие во реката Треска, на надморска височина од 650 метри.[2]

Реката е долга 10,2 километри и претставува десна притока на Треска.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 66. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 Димитровска, Олгица (2012). Географски разгледи. Скопје: Институт за географија. стр. 41–42.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]