Рабетинска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рабетинска Река
Рабетинска Река.jpg
Реката низ Светораче
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоЧелоица, Кичевско
 • координати41°34′56.57″N 21°5′44.63″E / 41.5823806° СГШ; 21.0957306° ИГД / 41.5823806; 21.0957306
 • надм. вис.1.650 м
Устие 
 • место
Треска, кај Лисичани, Кичевско
 • координати
41°27′51.08″N 21°3′45.18″E / 41.4641889° СГШ; 21.0625500° ИГД / 41.4641889; 21.0625500
 • надморска височина
575 м
Должина15,4 км
Големина на сливот65,5 км2
Особености на сливот

Рабетинска Река — река во западниот дел на Македонија, лева притока на Треска во Кичевскиот крај.

Настанува во извориштето Мочур (на надморска височина од 1.650 м), во јужните падини на планината Челоица, источно од Кичево. Поминува низ селата Рабетино, Дупјани, Светораче и Речани, и се влева во левата страна на Треска, кај с. Лисичани, на висина од 575 м. Нејзиниот слив соодветствува на подобласта Горно Рабетино.

Опис[уреди | уреди извор]

Вкупната должина од изворот до вливот и изнесува 15,4 км, минималната должина 13,1 км а коефициентот на развиеност е 1,18. Вкупниот пад помеѓу изворот и вливот изнесува 1.075 м а просечниот 69,8.[1] Вкупната должина на водоразделната линија и изнесува 37,0 км, а сливот зафаќа 65,5 км2.[2]

Долина[уреди | уреди извор]

Реката во селото Светораче

Долината има правец на протегање север-југ. Во горниот тек сè до селото Рабетино таа има изразито планински карактер. Јужно од Светораче нејзината плавина се проширува, а самата долина е всечена во дното од средишната езерска рамнина.

Во долниот тек Рабетинска Река е всечена меѓу возвишенијата Старец (1.035 м) и Кале (1.022 м) од една и Чука од другата страна.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

Ова се притоките на Рабетинска Река, кои се повремени или трајни водотеци, наведени по редослед на течението:

Рабетино[уреди | уреди извор]

Рабетино (или Рабетинкол) е област во Кичевијата која го опфаќа сливот на Рабетинска Река и долниот тек на реката Треска, од селата Лисичани и Челопеци, па до селото Латово. Се дели на два дела: Горно Рабетино (споменатиот слив) и Долно Рабетино.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димитровска, Олгица (2013). „Основни хидрографски карактеристики на притоките на реката Треска“ (PDF). Географски разгледи. Скопје: Македонско географско друштво. 2012 (46): 37–49. ISSN 1409-908X.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 58. ISBN 978-9989-2117-6-8.