Црква „Св. Троица“ - Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Населено место Белица (Порече)
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — православна селска црква во поречкото село Белица. Таа спаѓа под управа на Манастиречката парохија при Бродското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-06-14. Посетено на 2011-10-02.

Поврзано[уреди | уреди извор]