Црква „Св. Пантелејмон“ - Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°40′39.02″N 21°18′08.60″E / 41.6775056° СГШ; 21.3023889° ИГД / 41.6775056; 21.3023889Координати: 41°40′39.02″N 21°18′08.60″E / 41.6775056° СГШ; 21.3023889° ИГД / 41.6775056; 21.3023889
Место Белица
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба 1873
Архитектонски опис

Свети Пантелејмон — главна селска црква, во поречкото село Белица.[1][2]

Црквата е сместена на влезот во селото, а во нејзиниот двор се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-07-14. Посетено на 2011-10-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]