Бродско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бродско архијерејско намесништво — архијерејско намесништво во Македонската православна црква - Охридска архиепископија едно од петте намесништва во Дебарско-кичевската епархија.

Ова архијерејско намесништво го опфаќа градот Македонски Брод, заедно со селата во Порече.

Парохии[уреди | уреди извор]

Намесништвото е поделено на три парохии:[1]

  1. Бродска парохија
  2. Манастиречка парохија
  3. Русјачка парохија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 21 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]