Бродска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бродска парохија парохија која е под јурисдикција на Архијерејското намесништво од Македонски Брод и е со седиште во градот Македонски Брод во црквата „Св. Богородица“.[1] Во состав на оваа парохија се Македонски Брод, Сланско, Дреново, Требино, Грешница, Девич и Суводол. Парохиски свештеник е Марко Трпкоски.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списикот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Богородица“ Македонски Брод 1872
(главна парохиска црква)
Bogorodica od Brod 26.JPG
Црква „Св. Архангел Михаил“ Македонски Брод 1998
Црква „Св. Никола“ Македонски Брод 1933
Црква „Св. Петка“ Македонски Брод 2015
Црква „Св. Никола“ Сланско 1890 Црква „Св. Никола“ во село Сланско.jpg
Црква „Св. Илија“ Сланско 1934 Црква „Св. Илија“ - Сланско 2.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Требино 1644 Црква „Св. Димитриј“ - Требино.jpg
Црква „Св. Петка“ Грешница 1933 Црква „Св. Петка“ во село Грешница (1).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Девич 1948 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Девич.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Девич 1998 Црква „Св. Архангел Михаил“ крај пештерата Пешна (2).jpg
Црква „Св. Никола“ Суводол 1967 Црква „Св. Никола“ - Суводол.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]