Трета кичевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кичевската градска катедрала Црква „Св. Петар и Павле“ е парохиско седиште

Трета кичевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кичевското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во кичевската градска соборна црква „Св. Петар и Павле“. Парохиски свештеник е Стевчо Тошевски (сост. 2015). Покрај дел од градот Кичево, парохијата ги опфаќа и селата: Цер, Големо и Мало Црско, Велмевци, Прострање, Белица, Козица, Кладник, Свињиште, Брждани, Јудово и Видрани.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

Име Населено место Изградена Слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Кичево
(парохиско седиште)
почеток на XX век Sv. Petar i Pavle -Kichevo 02.JPG
Црква „Св. Никола“ Цер XIX век Викиекспедиција во Копачка 07.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Цер
Црква „Св. Петка“ Цер Викиекспедиција во Копачка 41.jpg
Црква „Св. Богородица“ Цер 1977 Sv. Bogorodica Prečista od Cer 03.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Цер 1863 Викиекспедиција во Копачка 15.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Мало Црско 1848 Викиекспедиција во Копачка 57.jpg
Црква „Св. Илија“ Мало Црско 1933
Црква „Св. Недела“ Мало Црско почеток на XX век Викиекспедиција во Копачка 33.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Големо Црско XIX век Викиекспедиција во Копачка 40.jpg
Црква „Св. Илија“ Велмевци 1838 Викиекспедиција Железник 8.jpg
Црква „Св. Петка“ Велмевци 1999 Викиекспедиција Железник 22.jpg
Црква „Св. Марена“ Велмевци Sveta Marena vo Velmevci.jpg
Црква „Св. Богородица“ Велмевци
Црква „Св. Богородица“ Прострање
Црква „Св. Никола“ Прострање почеток на XIX век Викиекспедиција во Копачка 71.jpg
Црква „Св. Петка“ Прострање 1920 Викиекспедиција во Копачка 64.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Прострање 1970-ти години
Црква „Св. Ѓорѓи“ Белица 1867 Sv. Georgij - Belica (1).JPG
Црква „Св. Александар“ Белица
Црква „Св. Петка“ Козица 1870 Викиекспедиција во Копачка 107.jpg
Црква „Св. Богородица“ Кладник средина на XIX век Викиекспедиција во Копачка 88.jpg
Црква „Св. Никола“ Свињиште средина на XIX век Викиекспедиција во Копачка 118.jpg
Црква „Св. Никола“ Брждани 1872 Викиекспедиција во Копачка 147.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Јудово 1845 Викиекспедиција во Копачка 129.jpg
Црква „Св. Никола“ Видрани 1989 Викиекспедиција во Копачка 159.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Видрани Викиекспедиција во Копачка 154.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′41″N 20°57′48″E / 41.51139° N; 20.96333° E / 41.51139; 20.96333