Црква „Св. Ѓорѓи“ - Мало Црско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција во Копачка 56.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′01.97″N 20°59′57.31″E / 41.4005472° СГШ; 20.9992528° ИГД / 41.4005472; 20.9992528Координати: 41°24′01.97″N 20°59′57.31″E / 41.4005472° СГШ; 20.9992528° ИГД / 41.4005472; 20.9992528
Населено место Мало Црско
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1848
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Мало Црско.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е е сместена во шумата помеѓу двете села, Големо и Мало Црско, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1848 година. Иконостасот во црквата бил изработен во 1893 година, додека иконите поставени на него се дело на зографи од мијачкото село Лазарополе.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. конс. 2019-01-26. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]