Црква „Св. Атанасиј“ - Големо Црско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Копачка 39.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′00.34″N 20°59′37.50″E / 41.4000944° N; 20.9937500° E / 41.4000944; 20.9937500Координати: 41°24′00.34″N 20°59′37.50″E / 41.4000944° N; 20.9937500° E / 41.4000944; 20.9937500
Населено место Големо Црско
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Големо Црско.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Во нејзе се наоѓа икона од 1828 година на Архангелот Михаил, дело на зографот Димитар од Самарина.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Тричковска, Јулија (2014). "Хронологија на раните дела на зографот Михаил (Анагност) од Самарина" (PDF). Патримониум. Посетено на 14 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]