Кичевско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Петар и Павле“ во Кичево претставува седиште и главен соборен храм на Кичевското архијерејско намесништво

Кичевско архијерејско намесништво — архијерејско намесништво, едно од петте намесништва во Дебарско-кичевската епархија. Соборната црква на Кичевското архијерејско намесништво е црквата „Св. Петар и Павле“ во Кичево. Намесништвото се состои од 4 парохии со околу 100 цркви.[1] Архијерејскио намесник е протојереј-ставрофор Ѓорѓи Лапоски. (сос. 2016)

Парохии

Намесништвото е сосатвено од 4 парохии:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.