Големо Црско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големо Црско
Големо Црско се наоѓа во Republic of Macedonia
Големо Црско
Местоположба на Големо Црско во Македонија
Координати 41°23′57″ СГШ 20°59′39″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 4 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 959 м
Commons-logo.svg Големо Црско на Ризницата


Големо Црско е село во Општина Кичево. Селото се смета за кичевско, но е дел од областа Демир Хисар. Според пописот од 2002 година селото имало 4 жители. До 2013 година селото било дел од поранешната општина Другово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Големо Црско се наоѓа во областа Демир Хисар.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 265 жители христијани (Македонци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Осломеј живеат 4 жители, сите Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Големо Црско е чисто македонско православно село. Селото го основал еден од двајцата браќа кои пребегнале од раселеното село Црско кое постоело кај селото Поум, Струшко. Поголемиот брат го основал Големо Црско, а помалиот брат Мало Црско.[2]

Родови во селото се: Секуловци (15 к.), Андревци (6 к.), Калчиновци (2 к.), Шулевци (8 к.), Попевци (4 к.), Трпевци (5 к.), Илијовци (5 к.) и Дуковци (3 к.), сите се доселени од раселеното село Црско.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  2. Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926) - Кичево“, „Кичево“, 16 мај 2018. (на mk-MK)
  3. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 22.
  4. Спространов, Евтим. Дневник, Македонски научен институт, София, 1994, стр. 32.
  5. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 23.
  6. Владо Матевски -РАЗНОВИДНОСТ И ПОТЕКЛО НА ФЛОРАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]