Црква „Св. Никола“ - Свињиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 118.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°26′10.94″N 20°54′54.99″E / 41.4363722° N; 20.9152750° E / 41.4363722; 20.9152750Координати: 41°26′10.94″N 20°54′54.99″E / 41.4363722° N; 20.9152750° E / 41.4363722; 20.9152750
Населено место Свињиште
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Осветување 1989
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Свињиште.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на рид во самото село, со што преовладува во панорамскиот поглед. Околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во средината на XIX век. Иконостасот е од 1868 година, а иконите на него се дело на зографите Јосиф, Филип и Ристе од мијачкото село Лазарополе.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]