Црква „Св. Богородица“ - Велмевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Населено место Велмевци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Живопис 1875
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — црква во демирхисарското село Велмевци. Иконостасот е изработен во 1875 година од мијачки резбари.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трета кичевска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-01-14.