Црква „Св. Недела“ - Мало Црско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција во Копачка 33.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′17.9″N 20°59′45.38″E / 41.404972° N; 20.9959389° E / 41.404972; 20.9959389Координати: 41°24′17.9″N 20°59′45.38″E / 41.404972° N; 20.9959389° E / 41.404972; 20.9959389
Населено место Мало Црско
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба почеток на XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — една од трите селски цркви во селото Мало Црско.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во шума надвор од селото Мало Црско.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната на почетокот на XX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]