Видрани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Видрани
Vidrani - pogled.JPG

Поглед кон Видрани

Видрани се наоѓа во Republic of Macedonia
Видрани
Местоположба на Видрани во Македонија
Координати 41°27′33″ СГШ 20°54′28″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 8 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 726 м


Видрани е село во Општина Кичево, во областа Копачка, во околината на градот Кичево. До 2013 селото било дел од поранешната Општина Другово.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долна Копачка, во долината на Беличка Река. Источно од селото се издига планината Баба Сач. Видрани е оддалечено 9 километри јужно од градот Кичево.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кичевската каза во Отоманската Империја.

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Видрани:[1]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
13 5 11 0 11 38 4482

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 2 домаќинства со 11 жители христијани (Македонци).[2]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Видрани живееле 72 жители, сите Македонци.[3]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Видрани имало 80 Македонци, егзархисти.[4]

Видрани е мало село пред целосно раселување и во последниот попис од 2002 година, запишани се само 8 жители Македонци.

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 72[3] 80[4] 132 134 101 67 45 25 19 8

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 75.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  4. 4,0 4,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 156-157.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]