Арангел (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арангел
Арангел is located in Македонија
Арангел
Местоположба на Арангел во Македонија
Координати 41°35′40″N 21°01′27″E / 41.59444° N; 21.02417° E / 41.59444; 21.02417Координати: 41°35′40″N 21°01′27″E / 41.59444° N; 21.02417° E / 41.59444; 21.02417
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 709 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 827 м
Карта на поранешната Општина Осломеј со селските атари.
Oslomej Municipality.svg

Атарот на Арангел во рамките на општината
Commons-logo.svg Арангел на Ризницата


Арангел (или Аранѓел) — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Арангел се наоѓа во областа Горно Кичево, на западните падини на Челоица. Оддалечено е 13 километри северно од градот Кичево.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Кичевската каза во Отоманското Царство.

Во текот на XIX век, Македонците од селото постепено се иселувало и до крајот на векот нивниот број се намалил на само 14 домаќинства. Последните три домаќинства „избегале“ од селото околу 1900 година. Главите на домаќинствата се викале: Петре, Штерјо и Трпе. Трпе се иселил во прилепското село Ропотово, а останатите во Кичево.

Пред тоа, од Арангел се иселил македонскиот род Наумовци - во селото Премка (5 к.). Наумовци од Арангел дале свои преселници во Кичево и Битола. Потоа родот Глувачровци (5 к.) се иселиле во соседното село Поповјани. Има македонски иселеници и во соседната област Порече: во селата Девич (Јакимовци, 1 к.), Слатина (Арангелци, 1 к.) итн.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците за 1873 година, селото 32 домаќинства со 92 жители муслимани и 26 христијани (Македонци).[2]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Арангел живееле 225 жители, од кои 175 Албанци и 50 Македонци.[3]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Арангел имало 80 Македонци егзархисти.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 709 жители. Следува табела на националната структура на населението:[5]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 708
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 1

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 225[3] 80[4] 347 357 372 500 553 640 709

Родови:[уреди | уреди извор]

Арангел е албанско село.

Како еден од најстариот албански род во селото се споменува родот Леноски (32 куќи). Потекнува од албанската област Мат, овде се доселиле тројца браќа, од кои едниот дошол во селото Арангел, вториот се населил во соседното село Поповјане, додека третиот брат се иселил во прилепското село Дебреште.[7]

Според истражувањата на Јован Трифуноски во периодот 1961-1965.

 • Родови во селото се: Леновци (32 к.) најстар род во селото, доселени се од областа Матија во северна Албанија. Од споменатат старина се иселиле тројца браќа, првиот дошол во селото Арангел од кој потекнува денешниот род, вториот се иселил во Поповјани, а третиот се иселил во прилепското село Дебреште; Бајрамовци (25 к.) доселени се од Мат во северна Албанија, најпрво во Србица, па овде. Во Србица имаат роднини, а тоа се Зиловци (20 к.); Зуљовци (7 к.) најмлади доселеници во селото, исто така од Мат во Албанија.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 787 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на селото арангел.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 577 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]

Личности[уреди | уреди извор]

 • Гафур Адили (р. 5 јануари 1959) — терорист, водач на АНА[12], познат како Валдет Вардари (Бран Вардарски)[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Кичевска Котлина. Сеоска насеља и становништво. Јован Ф. Трифуноски. Скопје:1968.стр.39
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
 3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.255
 4. 4,0 4,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 7. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 9 стр.
 8. "Кичевска Котлина: Сеоска насеља и становништво - Јован Ф. Трифуноски". Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2019-03-21.
 9. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
 10. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 12. "Изгелд на документот". Посетено на 2011-03-30.
 13. Зафировски, Емил (17.11.2007). "АНА нема да се откаже од идејата за отцепување на западна Македонија". Време. Посетено на 2011-03-30. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]