Речани (Зајаско)

Координати: 41°35′13″N 20°54′54″E / 41.58694° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.58694; 20.91500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Речани
Речани во рамките на Македонија
Речани
Местоположба на Речани во Македонија
Речани на карта

Карта

Координати 41°35′13″N 20°54′54″E / 41.58694° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.58694; 20.91500
Општина  Кичево
Население 48 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 12063
Надм. вис. 753 м
Речани на општинската карта

Атарот на Речани во рамките на општината
Речани на Ризницата

Речани (офиц. Речани - Зајаско) — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Општина Зајас, Кичевско. Речани се наоѓа на Бачишка Река, на источните падини на Бистра Планина.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците за 1873 година, Речани имало 6 домаќинства во 28 жители христијани (Македонци).[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Речани живееле 45 жители, сите Македонци.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Речани се води како чисто македонско село во Кичевската каза на Битолскиот санџак со 7 куќи.[4]

Афанасиј Селишчев во 1929 година го опишал селото како христијанско.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 50 Албанци.[6]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194875—    
195378+4.0%
196188+12.8%
197197+10.2%
1981102+5.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199487—    
2002101+16.1%
202148−52.5%

Според пописот од 2002 година, во селото Речани имало 101 жител, од кои 100 биле Албанци, и еден друг.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 48 жители, од кои 46 Македонци, 1 Турчин и 1 лице без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 45 16 75 78 88 97 102 0 87 101 48
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 825 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна деловна просторија.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 95 гласачи.[13]

Личности[уреди | уреди извор]

Личности родени во Речани:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 92-93.
 3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.256.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 34.
 5. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]