Црква „Св. Јован Крстител“ - Видрани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Викиекспедиција во Копачка 154.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°27′36.44″N 20°54′28.28″E / 41.4601222° СГШ; 20.9078556° ИГД / 41.4601222; 20.9078556Координати: 41°27′36.44″N 20°54′28.28″E / 41.4601222° СГШ; 20.9078556° ИГД / 41.4601222; 20.9078556
Населено место Видрани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — помала новоизградена селска црква во селото Видрани.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]