Грешница (Кичевско)

Координати: 41°34′29″N 20°55′53″E / 41.57472° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.57472; 20.93139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грешница
Грешница во рамките на Македонија
Грешница
Местоположба на Грешница во Македонија
Грешница на карта

Карта

Координати 41°34′29″N 20°55′53″E / 41.57472° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.57472; 20.93139
Општина  Општина
Население 789 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 12014, 12514
Надм. вис. 709 м
Грешница на општинската карта

Атарот на Грешница во рамките на општината
Грешница на Ризницата

Грешница — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Грешница се наоѓа во регионот на Горно Кичево, поточно на источните слапови на Бистра.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кичевската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948666—    
1953700+5.1%
1961813+16.1%
1971999+22.9%
19811.174+17.5%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19941.355—    
20021.480+9.2%
2021789−46.7%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Грешница живееле 350 жители, сите Албанци.[2]

Од другата страна пак, во записите на Афанасиј Селишчев, руски филолог, селото било од мешан етнички карактер.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 550 Албанци.[4]

Според пописот од 2002 година, селото има население од 1.480 жители, од кои 1.475 Албанци, 2 Македонци и 3 други.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 789 жители, од кои 764 Албанци, 1 Влав и 24 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 350 80 666 700 813 999 1.174 0 1.355 1.480 789
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Грешница е албанско село.

Родови во селото се:

Во Мучовско маало се родовите Мучај (10 к.), Хасанај (11 к.), Љаталар (5 к.) и Алибашај (3 к.) - во Даљовско маало е родот Хасанај (40 к.) - во маалото Душка се родовите Душкај (15 к.) и Суљ демај (4 к.) потекнуваат од двајца браќа - во Горно маало се родовите Думај (10 к.), Хасанај (10 к.) и Миналар (5 к.). Сите родови се доселени од селото Зајас, со исклучок на родот Миналар кој е доселен од Лешница. На сите родови подалечно потекло им е од областа Матија во северна Албанија. Најброен род бил Хасанај (61 к.) они во Зајас живееле во Теќе маало, каде и сега имаат роднини. Нивни роднини преселени од Зајас има и во Длапкин Дол (7 к.) и Кичево (4 к.).[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 828 и 828/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни место биле запишани вкупно 1.378 гласачи.[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 224.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Кичевска Котлина: Сеоска насеља и становништво - Јован Ф. Трифуноски“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2019-01-02.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]