Кладник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кладник
Кладник се наоѓа во Republic of Macedonia
Кладник
Местоположба на Кладник во Македонија
Координати 41°26′26″ СГШ 20°58′19″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 20 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1145 м
Commons-logo.svg Кладник на Ризницата
Карта на општина Другово со селските атари.

Кладник е село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горна Копачка, оддалечено на 16,5 километри југоисточно од градот Кичево. Сместено е од десната страна на реката Треска и на патот Кичево - Демир Хисар. Селото е планинско, на надморска височина од 930 метри. Атарот зафаќа простор од 15,1 км2.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото е дел од Кичевската каза во Отоманската Империја.

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Кладник:[1]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
75 82 99 23 122 136 205 341

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 36 домаќинства со 124 жители христијани (Македонци).[2]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кладник живееле 480 жители, сите Македонци.[3]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кладник имало 608 Македонци, егзархисти.[4]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 20 жители, Македонци. Поради миграционите движења во овој крај, Кладник од средно по големино, преминало во мало село, кое е на пат целосно да се расели. На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 480[3] 608[4] 411 379 273 164 82 27 25 20

Родови[уреди | уреди извор]

Населението во Кладник во целост е македонско. Поголемиот број родови во селото се староседелски, односно доселени од раселеното село Лакаица.[6]

Староседелски родови се: Сиљановци, Степановци, Митревци, Коруновци, Бајдевци, Калајџиовци, Ѓоргиовци и Ѓоревци.

Доселенички е само родот Шешмевци, кои потекнуваат од предок кој дошол од селото Суво Грло.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[7]
  • Ѓурѓејца - населба и некропола од доцната антика;
  • Корита - населба и некропола од римско време;
  • Лакајца - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  4. 4,0 4,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 154-155.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Ф., Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина : сеоска насеља и становништво. Izdanje autora]. OCLC 18500423. http://worldcat.org/oclc/18500423. 
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]