Лакајца (Кладник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лакајца
археолошко наоѓалиште
Лакајца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лакајца
Лакајца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.44056; 20.97194Координати: 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.44056; 20.97194
Основни податоци
Име Лакајца
Место Кладник
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лакајца е археолошки локалитет во Кичевското село Кладник. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на границата на атарите на селата Кладник и Козица, од десната страна на Козичка Река, непосредно до асфалтниот пат Кичево-Битола, каде според кажувањето на локален жител, чија куќа се наоѓа во непосредната близина, на нивите се среќаваат фрагменти од градежни тули, а имало и темели од мала еднокорабна црква. При изградбата на патот Кичево-Битола се откриени и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069