Селце (Брждани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селце
археолошко наоѓалиште
Селце is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селце
Селце
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667Координати: 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667
Основни податоци
Име Селце
Место Брждани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селце е археолошки локалитет во кичевското село Брждани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2 km северно од селото, во приватни ниви,каде се откривани темели од ѕидови на објекти, а на површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и множество градежен материјал. Податокот на Т. Смиљаниќ во врска со надгробна плоча со латински натпис можеби се однесува на локалитетот Селце.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069