Ограѓе (Челопеци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ограѓе
археолошко наоѓалиште
Ограѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограѓе
Ограѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′21″N 21°1′42″E / 41.47250° СГШ; 21.02833° ИГД / 41.47250; 21.02833Координати: 41°28′21″N 21°1′42″E / 41.47250° СГШ; 21.02833° ИГД / 41.47250; 21.02833
Основни податоци
Име Ограѓе
Место Челопеци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограѓе е археолошки локалитет во Кичевското село Челопеци. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на излезот од селото, каде во 1974 година, при расчистувањето на патот за селото Светораче, во приватна нива биле откриени и уништени неколку гробови градени од камени плочи. Во гробовите биле најдени керамички садови кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069