Јачмиште (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јачмиште
археолошко наоѓалиште
Јачмиште is located in Македонија
Јачмиште
Местоположба на Јачмиште во Македонија
Местоположба 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° N; 20.93139° E / 41.52889; 20.93139Координати: 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° N; 20.93139° E / 41.52889; 20.93139
Основни податоци
Име Јачмиште
Место Осој (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јачмиштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Осој. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1&nbspкм западно од селото, каде при копање на канал за наводнување биле откриени и уништени 12 гроба градени од камени плочи, поставени во правецот исток-запад. Во еден од гробовите било најдено бронзено копче.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069