Меѓа (Арангел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓа is located in Македонија
Меѓа
Местоположба на Меѓа во Македонија
Местоположба 41°35′40″N 21°01′27″E / 41.59444° СГШ; 21.02417° ИГД / 41.59444; 21.02417Координати: 41°35′40″N 21°01′27″E / 41.59444° СГШ; 21.02417° ИГД / 41.59444; 21.02417
Основни податоци
Место Арангел
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Меѓа — археолошко наоѓалиште во кичевското село Арангел. Претставува старохристијанска базилика. Се наоѓа на околу 600 м источно од наоѓалиштето Манастириште, на една мала височинка, каде се гледаат темели од поголем објект обраснат со вегетација. По површината има расфрлено фрагменти од тегули и градежен материјал. Според димензиите и насоченоста (исток-запад), би можело да се заклучи дека се работи за старохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069