Селиште (Староец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′42″N 21°3′20″E / 41.46167° СГШ; 21.05556° ИГД / 41.46167; 21.05556Координати: 41°27′42″N 21°3′20″E / 41.46167° СГШ; 21.05556° ИГД / 41.46167; 21.05556
Основни податоци
Име Селиште
Место Староец
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во Кичевското село Староец. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа западно од селото, на падините на планината Бука, на простор од околу 1 ha, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069