Сретсело (Лазаровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сретсело
археолошко наоѓалиште
Сретсело is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сретсело
Сретсело
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556Координати: 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556
Основни податоци
Име Сретсело
Место Лазаровци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период ран среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сретсело е археолошки локалитет во Кичевското село Лазаровци. Локалитетот претставува населба од раниот среден век. Се наоѓа во централниот дел на селото, каде мештаните откриле темели од објекти градени од камен и варов малтер, водоводни цевки и друг градежен материјал. Откриени се и фрагменти од питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069