Св. Ѓорѓи (Вранештица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500°СГШ 21.02639°ИГД / 41.44500; 21.02639Координати: 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500°СГШ 21.02639°ИГД / 41.44500; 21.02639
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Вранештица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во Кичевското село Вранештица. Локалитетот претставува доцносредновековна црква и некропола. Се наоѓа јужно од селото, на една мала височинка. Има правоаголна основа со мали димензии и покрив на две води од камени плочи, а на источната страна мала полукружна апсида. Внатре, ѕидните површини се покриени со фрескоживопис. Градена е во XVI-XVII век. Околу неа има некропола со гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069