Св. Никола (Орланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Никола
Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917Координати: 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Орланци (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Никола е археолошки локалитет во Кичевското село Орланци. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа во северниот дел на селото. Локалитетот всушност претставуваатстарите темели на кои денес се наоѓа црквата Св. Никола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069