Бигор (Мамудовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бигор
археолошко наоѓалиште
Бигор is located in Македонија
Бигор
Местоположба на Бигор во Македонија
Местоположба 41°31′53″N 20°59′8″E / 41.53139° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.53139; 20.98556Координати: 41°31′53″N 20°59′8″E / 41.53139° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.53139; 20.98556
Основни податоци
Место Мамудовци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бигорархеолошко наоѓалиште во кичевското село Мамудовци. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 200–300 м западно од селото, во приватна нива, каде сопственикот со орањето открил темели на ѕидови. По површината има градежен материјал, тегули и имбрекси, варов малтер, камен и фрагменти од керамички садови за секојдневна употреба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069